Σούπερ ΠΑΟΚ και στην Ευρώπη! Νίκησε τη Σαλόν και ελπίζει σε πρόκριση

|
ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Σαλόν με 90-81 στο “Παλατάκι” για την 11η αγωνιστική του Basketball Champions League και παρέμεινε “ζωντανός” στο κυνήγι της πρόκρισης.

Εκπτώσεις για όλους από -70% στα PAOK FC Official Stores

Ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε την 5η του νίκη στον όμιλο και έπιασε την πρωταθλήτρια Γαλλίας στην βαθμολογία (5-6), ωστόσο δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά της ήττας του στο πρώτο παιχνίδι (75-61) κι έτσι θα έχει το μειονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με την σημερινή του αντίπαλο.

Οι “ασπρόμαυροι”, παρότι έπαιξαν χωρίς τους Μαργαρίτη και Κόνιαρη, επιβεβαίωσαν σε ακόμη ένα παιχνίδι ότι διανύουν εξαιρετική περίοδο φόρμας, βγάζοντας ψυχή και πάθος στο παρκέ και έχοντας ξανά υψηλό ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα (11/22).

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά ελέγχοντας τον ρυθμό και πήραν καλές διαφορές στο σκορ, όμως στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα και τα ηνία του αγώνα. Παρόλα αυτά, στην τέταρτη περίοδο και στο κρίσιμο φινάλε ο ΠΑΟΚ ήταν αποφασιστικός και ψύχραιμος, επικρατώντας στις λεπτομέρειες της Σαλόν και παίρνοντας μία σπουδαία νίκη που τον διατηρεί στο κόλπο της πρόκρισης.

Καθοριστικό για την έκβαση της αναμέτρησης ήταν το σερί 11-0 που έκανε ο ΠΑΟΚ μέσα σε 1’36” στο τέταρτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα από το 36′ μέχρι μέχρι το 38′. Σε αυτό το διάστημα μετέτρεψε το 73-73 σε 84-73 με δύο τρίποντα του Τζόουνς, ένα του Χρυσικόπουλου και ένα λέι-απ του Ζάρα.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν οι Λάκι Τζόουνς (22π.), Χρυσικόπουλος (16π.) και Ζάρας (19π.). Από την άλλη, Πινόλτ (14π.), Χάρις (13π.), Ζελαμπάλ (11π., 6ρ) και Φαρ (10π.) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους Γάλλους.

Η αποψινή νίκη ήταν η 10η στα τελευταία 12 παιχνίδια για τον ΠΑΟΚ, που έχει το απόλυτο “4 στα 4” στις αρχές του 2018 σε Ελλάδα και Ευρώπη (όλα τα ματς στην έδρα του στην PAOK Sports Arena). Έτσι, εξακολουθεί να ελπίζει σε πρόκριση στους “16” της διοργάνωσης και συνέχεια της ευρωπαϊκής του πορείας.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-42, 63-62, 90-81

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 16 (7/12 σουτ, 5 ασίστ), Κρουμπάλι 13 (7 ριμπάουντ), Τσόχλας, Ζάρας 19 (4/5 τρίποντα), Χαραλαμπόπουλος 7, Κατσίβελης 2, Τζάκσον 5, Γκος 6, Τζόουνς 22 (7/12 σουτ, 9 ρμιπάουντ, 4 ασίστ).

ΣΑΛΟΝ (Σουλέ): Χάρις 13 (4/14 σουτ), Ρόζενφελντ 4, Ενζουλί 6, Ντόρσι 7, Ζιλέ 7, Καμαρά 9, Φαρ 10, Ζελαμπάλ 11 (6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πινό 14 (4/5 τρίποντα).

Ακολουθήστε το Thestival στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.