Παναθηναϊκός – Άρης 1-1: Ο Μορόν κράτησε όρθιους τους “κιτρινόμαυρους” στο ΟΑΚΑ

Φωτογραφία: Intime
|
THESTIVAL TEAM

Με πρωταγωνιστή τον Λορέν Μορόν, ο Άρης έφυγε από το ΟΑΚΑ με το βαθμό της ισοπαλίας αποσπώντας 1-1 από τον Παναθηναϊκό για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Οι «κίτρινοι» δεν έκαναν την καλύτερη τους εμφάνιση αλλά βρήκαν την κατάλληλη στιγμή, έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα και πρόσθεσαν ακόμη ένα βαθμό.

Οι «πράσινοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την υπομονή να ψάξουν να βρουν τη σωστή φάση. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μόλις στο δεύτερο λεπτό αλλά ο Γεντβάι έκοψε αποτελεσματικά την προσπάθεια του Ντιαντί, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Γερεμέγεφ βρέθηκε στην περιοχή, σούταρε αλλά ο Κουέστα απέκρουσε χωρίς πρόβλημα.

Στο ένατο λεπτό ο Βαγιαννίδης συνεργάστηκε με τον Τετέ, που έβγαλε στον Μπακασέτα αλλά το τελείωμα του κόντραρε σε παίκτες του Άρη. Το «τριφύλλι» επιχείρησε να βρει την κατάλληλη ευκαιρία για γκολ και στο 19′ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε προσπάθεια του Βαγιαννίδη, αλλά ο διαιτητής δεν θεώρησε ότι υπήρχε παράβαση και συνέχισε το παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος οι δυο ομάδες μπήκαν με διάθεση και στο πρώτο λεπτό ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, καθώς ο Ίνγκασον έκοψε το τελείωμα του Σίστο από το σημείο του πέναλτι. Στο 53′ ο Αράο πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά στη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μπακασέτας έβγαλε τετ α τε τον Γερεμέγεφ αλλά ο Βέλεθ έκοψε το πλασέ του Σουηδού, ο Τετέ έγινε αποδέκτης της μπάλας και έστειλε την μπάλα άουτ.

Το «τριφύλλι» είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 68ο λεπτό έχασε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν ο Τετέ έγινε αποδέκτης της μπάλας, σούταρε αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε. Ο Άρης τρία λεπτά αργότερα έφτασε στην ισοφάριση, όταν ο Σαβέριο έδωσε στον Μορόν που εκτέλεσε από τα όρια της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 82′ ο Ιωαννίδης μετά από ωραία προσπάθεια μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε απέναντι από τον Κουέστα αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας απέκρουσε αποτελεσματικά. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο λεπτό και ο Άρης πήρε ένα σημαντικό βαθμό στην πορεία του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Ίνγκασον, Γεντβάι, Βαγιαννίδης, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (73′ Ουνάι), Μπακασέτας, Τετέ, Πελίστρι (73′ Τζούρισιτς), Γερεμέγεφ (61′ Ιωαννίδης)

Άρης: Κουέστα, Βέλεθ (73′ Φαμπιάνο), Μπράμπετς, Μάγιο, Φρίντεκ (57′ Χουάνκαρ), Μόντσου, Σιφουέντες, Μανού Γκαρθία (73′ Νταρίντα), Ντιαντί, Σίστο (57′ Σαβέριο), Μορόν (84′ Κουάισον)

Πηγή: metrosport.gr

Ακολουθήστε το Thestival στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.