Το Παγκόσμιο Κύπελλο ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για τη διοργανώτρια Ρωσία, η οποία συνέτριψε εύκολα με το εμφατικό 5-0 την Σαουδική Αραβία στο παιχνίδι της πρεμιέρας που διεξήχθη στο "Λουζνίκι", στη Μόσχα.

Μετά από μία φαντασμαγορική τελετή έναρξης (δείτε εδώ), το εναρκτήριο ματς του Μουντιάλ μετατράπηκε σε "περίπατο" για τους οικοδεσπότες Ρώσους, οι οποίοι έκαναν... επίδειξη δύναμης απέναντι στους απογοητευτικούς Σαουδάραβες, επικρατώντας με επιβλητική "πεντάρα" και παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης στον 1ο όμιλο του τουρνουά. Αύριο στις 15:00 θα διεξαχθεί ο άλλος αγώνας του 1ου γκρουπ, ανάμεσα σε Αίγυπτο και Ουρουγουάη.

Το πρώτο γκολ της διοργάνωσης σημειώθηκε στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης, με σκόρερ τον Γκαζίνσκι που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά.

Στο 43΄ ο Τσερίσεφ έκανε το 2-0 με ένα υπέροχο τέρμα σηκώνοντας την μπάλα πάνω από δύο τάκλιν Σαουδαράβων και πλασάροντας από κοντά στα δίχτυα.

Το τρίτο γκολ της Ρωσίας επετεύχθη στο 71ο λεπτό με κεφαλιά του Τζιούμπα μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο ματς ως αλλαγή.

Ο Τσερίσεφ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (90΄+1΄) πέτυχε με καταπληκτικό σουτ με το εξωτερικό το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς και έγραψε το 4-0.

Το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Γκολόβιν στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90΄+5΄.

Συνθέσεις:

ΡΩΣΙΑ (Στάνισλαβ Τσερτσέσοβ): Ακινφέεβ, Φερνάντες, Κουτέποβ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόβ, Γκασίνσκι, Ζόμπνιν, Σαμέντοβ (64' Κουζιάεβ), Γκολόβιν, Τζαγκόεβ (24' Τσερίσεβ), Σμολόβ (70' Τζιούμπα)

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ (Χουάν Αντόνιο Πίζι): Αλ Μαϊούφ, Αλμπουραΐκ, Ομ. Χαουσαουί, Οσ. Χαουσαουί, Αλ Σαχρανί, Οταΐφ (64' Οτάφ), Αλ Νταουσαρί, Αλ Φαράτζ, Αλ Τζασάμ, Αλ Σεχρί (73' Αλ Καϊμπρί), Αλ Σαχλαουί (84' Ασίρι)