Με σπουδαία εμφάνιση και δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη κέρδισε την ισχυρή Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-2 μέσα στο "Θέατρο των Ονείρων" και προκρίθηκε άξια στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Κορυφαίος για την ομάδα της Ανδαλουσίας ο Ουισάμ Μπεν Γιεντέρ, ο οποίος πέτυχε και τα δύο "χρυσά" τέρματα, που έφεραν τους Ισπανούς στις 8 καλύτερες ομάδες της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Γάλλος άνοιξε το σκορ στο 74 λεπτό με όμορφο συρτό σουτ λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή, στέλνοντας στην γωνία της εστίας του Νταβίντε Ντε Χέα. Η υπόθεση πρόκριση "κλείδωσε" με...περιπετειώδη τρόπο για τη Σεβίλλη τέσσερα λεπτά μετά, όταν η κεφαλιά του Μπεν Γιεντέρ, έπειτα από σέντρα του Χοακίν Κορέα, βρήκε στο οριζόνια δοκάρι και με μία περίεργη τροχία πέρασε τη γραμμή της εστίας των γηπεδούχων.

Το γκολ της τιμής για τους "κόκκινους διαβόλους" σημείωσε στο 84ο λεπτό ο Ρομέλου Λουκάκου με σουτ εντός περιοχής, μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Ράσφορντ.

Με "ήρωα" τον Τζέκο η Ρόμα στους "8"

Την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης πανηγύρισε και η Ρόμα με τη νίκης της με 1-0 την Σαχτάρ, ανατρέποντας την ήττα με 2-1 του πρώτου αγώνα στο παγωμένο Ντόνεσκ.

Toν γόρδιο δεσμό για τους Ρωμαίους έλυσε ο Έντιν Τζέκο στο 52ο λεπτό, ο οποίος νίκησε σε τετ α τετ τον Πιατόφ, έπειτα από μαγική κάθετη πάσα του Κέβιν Στρούτμαν.

Οι Ουκρανοί δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στον εναπομείναντα χρόνο, ενώ από το 79' έμειναν με 10 παίκτες, εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Όρντετς.