Πάλεψαν σαν Έλληνες! Μεγάλη νίκη της Εθνικής για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου

|
ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΟΚΟΛΑΚΟΣ

Μία μεγάλη νίκη πέτυχε η Εθνική ομάδα μπάσκετ στο πρώτο αγώνα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, επικρατώντας στην παράταση με 92-95 της Μεγάλης Βρετανίας στο Λέστερ.

Αν και πήγε να αυτοκτονήσει τελικά η επίσημη αγαπημένη κέρδισε με ένα μεγάλο τρίποντο του Αθηναίου.

Εκτός από τον ήρωα Αθηναίου, εξαιρετικοί ήταν ακόμα, οι Μπουρούσης και Βασιλόπουλος, με τον παίκτη του Άρη να αποχωρεί ματωμένος προς τα αποδυτήρια μετά από μία άμυνα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες βρισκόταν συνέχεια κοντά στο σκορ, με εξαίρεση μικρά διαστήματα όπου οι Κλαρκ, Οκερεαφόρ, Νέλσον έκαναν τη ζημιά στην ελληνική ομάδα, ωστόσο η Ελλάδα βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει. Οι Λαρεντζάκης, Γιαννόπουλος και Αθηναίου έκαναν εξαιρετική δουλειά, η άμυνα βελτιώθηκε και κάπως έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 37-37. Απόλυτη ισορροπία δηλαδή και στις δύο περιόδους, η πρώτη είχε τελειώσει με 17-17.

Στο δεύτερο, η Μεγάλη Βρετανία ξέφυγε με 48-41 στο 24′, αφού η ελληνική ομάδα έκανε εύκολα λάθη στην πίεση των Βρετανών. Τότε πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Μπουρούσης και κράτησε την Εθνική στο παιχνίδι. Ο Βασιλόπουλος έδωσε από την πλευρά του πολύτιμες λύσεις στην άμυνα και στο 30′ η Εθνική άλλαξε την εικόνα, με τον πίνακα να γράφει 54-55.

Στην τελευταία περίοδο ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ήταν εξαιρετικός και με προσωπικές ενέργειες έβαλε σπουδαία καλάθια και από το δικό του χέρι έγινε το 59-67 στο 35′.

Ο ξεκούραστος Μπουρούσης έκανε το 63-72 στο 36′ με γκολ φάουλ για να γράψει με τρίποντο ο Γιαννόπουλος το 63-75 στο 37′.

Όμως η Εθνική χαλάρωσε, και η Βρετανία βρήκε την ευκαιρία και μείωσε σε 70-76 . Στα 33” οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 77-82 και στα 10” σε 79-83 και με δύο ακόμα, έδωσε την ευκαιρία στους Βρετανούς να ισοφαρίσουν σε 83-83 και να στείλουν το ματς στην παράταση.

Στην ψυχοφθόρα διαδικασία της παράτασης οι Βρετανοί έκαναν το 90-86, ο Μπουρούσης κράτησε όρθια την ομάδα και ο Αθηναίου με το τρίποντο στα 3” έδωσε τη νίκη, κάνοντας το 92-84. Τέλος ο Μαργαρίτης με 1/2 βολές έγραψε το 92-95.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-37, 54-55, 83-83, 92-95παρ.

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Γκαρμπελότο): Σόκο 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Λόρενς 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Οκερεάφορ 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Νέλσον 3, Κλαρκ 17 (3), Μάρεϊ 12 (2), Φίλιπ 8 (1), Ατσάρα 2, Χέσον 9 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Κατσίβελης, Λαρεντζάκης 18 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόνιαρης, Αθηναίου 18 (4), Μπουρούσης 32 (8/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 5 (6 ριμπάουντ), Σάκοτα 4, Βασιλόπουλος 9 (6 ριμπάουντ), Γκίκας, Γιαννόπουλος 8 (1), Μήτογλου 1 (5 ριμπάουντ).

Ακολουθήστε το Thestival στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.