Γεμάτο από ποδοσφαιρικά ντέρμπι στις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες είναι το Σαββατοκύριακο (18-19/11). 

Στο Λονδίνο υπάρχει το Άρσεναλ-Τότεναμ (14:30), στη Ρώμη το Ρόμα-Λάτσιο (19:00) και στη Μαδρίτη το Ατλέτικο-Ρεάλ (21:45).

Το σπουδαιότερο όλων, το derbi madrileño, θα είναι το πρώτο που φιλοξενεί η νέα έδρα της Ατλέτικο, το "Γουάντα Μετροπολιτάνο", με τη Ρεάλ να είναι ισόβαθμη με τους "ροχιμπλάνικος" στην 3η θέση. Την παλιά, κοινή έδρα τους θα χρησιμοποιήσουν Ρόμα και Λάτσιο για το Derby della Capitale που τις βρίσκει κι αυτές δίπλα δίπλα στη βαθμολογία.

Το πρόγραμμα των κορυφαίων ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων:

Primera División - 12η αγωνιστική

Παρασκευή
Ζιρόνα - Ρεάλ Σοθιεδάδ (22:00)
Σάββατο
Χετάφε - Αλαβές (14:00)
Λεγανές - Μπαρτσελόνα (17:15)
Σεβίλλη - Θέλτα (19:30)
Ατλέτικο - Ρεάλ (21:45)
Κυριακή
Μάλαγα - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια (13:00)
Εσπανιόλ - Βαλένθια (17:15)
Λας Πάλμας - Λεβάντε (19:30)
Αθλέτικ Μπιλμπάο - Βιγιαρεάλ (21:45)
Δευτέρα
Έιμπαρ - Μπέτις (22:00)

Serie A - 13η αγωνιστική

Σάββατο
Ρόμα - Λάτσιο (19:00)
Νάπολι - Μίλαν (21:45)
Κυριακή
Κροτόνε - Τζένοα (13:30)
Σαμπντόρια - Γιουβέντους (16:00)
ΣΠΑΛ - Φιορεντίνα
Μπενεβέντο - Σασουόλο
Τορίνο - Κιέβο
Ουντινέζε - Κάλιαρι
Ίντερ - Αταλάντα (21:45)
Δευτέρα
Βερόνα - Μπολόνια (21:45)


Premier League - 12η αγωνιστική

Σάββατο
Άρσεναλ -Τότεναμ (14:30)
Λέστερ - Μάντσεστερ Σίτι (17:00)
Λίβερπουλ - Σαουθάμπτον
Γουέστ Μπρομ - Τσέλσι
Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον
Μπέρνλι - Σουόνσι
Μπόρνμουθ - Χάντερσφιλντ
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νιούκαστλ (19:30)
Κυριακή
Γουότφορντ - Γουέστ Χαμ (18:00)
Δευτέρα
Μπράιτον - Στόουκ


Bundesliga - 12η αγωνιστική

Παρασκευή
Στουτγκάρδη - Ντόρτμουντ (21:30)
Σάββατο
Μπάγερν - Άουγκσμπουργκ (16:30)
Λεβερκούζεν - Λειψία
Χόφενχαϊμ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης
Μάιντς - Κολωνία
Βόλφσμπουργκ - Φράιμπουργκ
Χέρτα - Γκλάντμπαχ (19:30)
Κυριακή
Σάλκε - Αμβούργο (16:30)
Βέρντερ - Ανόβερο (19:00)


Ligue 1 - 13η αγωνιστική

Παρασκευή
Λιλ - Σεντ Ετιέν (20:00)
Αμιάν - Μονακό (21:45)
Σάββατο
Παρί Σεν Ζερμέν - Ναντ (18:00)
Ντιζόν - Τρουά (21:00)
Γκινγκάμπ - Ανζέρ
Στρασμπούρ - Ρεν
Τουλούζ - Μες
Κυριακή
Καέν - Νις (16:00)
Λιόν - Μονπελιέ (18:00)
Μπορντό - Μαρσέιγ (22:00)