Άρχισαν απο χτες οι εγγραφές στα εργαστήρια που λειτουργούν στο Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο για τη σχολική περίοδο 2011- 2012. Τα τμήματα είναι τα εξής:
Για παιδιά
“Εργαστήρι δημιουργικής γραφής”, για παιδιά δημοτικού.
Υπεύθυνη προγράμματος: Ομάδα της Παιδαγωγικής Σχολής ΤΕΠΑΕ,ΑΠΘ. (Δευτέρα απόγευμα)
Εργαστήρι Βυζαντινής Ζωγραφικής για παιδιά Γ" - Στ" δημοτικού.
Υπεύθυνη προγράμματος : Καββαδία Αδαμαντία-Λέα. (Δευτέρα απόγευμα)
“Μαθαίνω προπαίδεια παιδιά απ’ έξω κι ανακατωτά”, για παιδιά δημοτικού.
Υπεύθυνη προγράμματος: Τούλα Καραγιάννη. (Δευτέρα απόγευμα)
“Κεραμική”, για παιδιά δημοτικού.
Υπεύθυνη προγράμματος: Ολυμπία Κοσμίδη. (Τετάρτη απόγευμα)
“Συμβουλευτική σε θέματα αυτογνωσίας και λήψης απόφασης εφήβων”, για παιδιά Στ’ δημοτικού και γυμνασίου.
Υπεύθυνοι προγράμματος: Αναστασία Πιλωνά και Αντιγόνη Κόκκου. (Τετάρτη απόγευμα)
“Εργαστήρι Σκίτσου”, για παιδιά Γ΄ έως  ΣΤ΄δημοτικού, γυμνασίου και λυκείου.
Υπεύθυνος προγράμματος: Γεώργιος Δουτσιόπουλος (Πέμπτη απόγευμα)
“Εργαστήρι Origami-Ιαπωνική χαρτοδιπλωτική”, για παιδιά Γ’ δημοτικού έως Γ’ γυμνασίου
Υπεύθυνη προγράμματος: Μυρτώ Δημητρίου. (Πέμπτη απόγευμα)
“Εργαστήρι εικαστικών”, για παιδιά δημοτικού.
Υπεύθυνη προγράμματος: Τατιανή Τριγώνη. (Παρασκευή απόγευμα)
“Ζωγραφική”, για παιδιά δημοτικού.
Υπεύθυνος προγράμματος: Γιώργος Κόφτης. (Σάββατο πρωί)
“Θεατρικό Εργαστήρι”, για παιδιά Δ’ έως –ΣΤ’ δημοτικού και γυμνασίου.
Υπεύθυνη προγράμματος: Φανή Αραμπατζίδου. (Σάββατο πρωί)
“Εργαστήρι διαπολιτισμικής εκπαίδευσης”, για παιδιά δημοτικού.
Υπεύθυνη προγράμματος: Σιδηροπούλου Κωνσταντίνα. (Σάββατο πρωί)
“Εργαστήρι κατασκευών με ζυμάρι”, για παιδιά ΑΜΕΑ.
Υπεύθυνος προγράμματος: Ευστράτιος Αλεξίου. (Σάββατο πρωί)
“Εργαστήρι εικαστικά χαμόγελα”, για παιδιά ΑΜΕΑ.
Υπεύθυνη προγράμματος: Κωνσταντίνα Λαμπρινού. (Σάββατο πρωί)
“Θεατρικό Εργαστήρι”, για παιδιά Α’ έως Γ’ δημοτικού.
Υπεύθυνη προγράμματος: Σοφία Μελιγκοπούλου. (Σάββατο απόγευμα)
... και για ενήλικες
"Χρωματολογία - Διακόσμηση"
Υπεύθυνη προγράμματος: Ελένη Βαργεμέζη.  (Δευτέρα απόγευμα)
"Ιστορία της Τέχνης"
Υπεύθυνη προγράμματος: Λεονάρδα Λαμπριανίδου. (Δευτέρα απόγευμα)
"Μεταξογραφία "
Υπεύθυνη προγράμματος: Δαρεία Θεοδοσοπούλου. (Τρίτη απόγευμα )
"Αγιογραφία"
Υπεύθυνος προγράμματος: Νικόλαος Βεζυνιας. (Τρίτη απόγευμα)
“Φαγιούμ σε κόσμημα”
Υπεύθυνη προγράμματος: Ειρήνη Λαζαρίδου (Τρίτη απόγευμα)
"Εργαστήρι Ζωγραφικής"
Υπεύθυνος προγράμματος: Κρυωνίδης (Τρίτη απόγευμα)
"Ταπισερί "
Υπεύθυνη προγράμματος: Λία Ελευθεριάδου.  (Τετάρτη απόγευμα)
"Εγώ είμαι… η Σχέση μου- εργαστήρι αυτογνωσίας"
Υπεύθυνος προγράμματος: Σταύρος Γκουγκουσκίδης.  (Τετάρτη απόγευμα)
"Ελληνική Γλώσσα και Πολιτισμός"
Υπεύθυνη προγράμματος: Στεφανία Μπορώνα. (Πέμπτη απόγευμα)
"Φωτογραφία"
Υπεύθυνες προγράμματος: Καρολίνα Λουϊτζι, Κάρμεν Πολυδώρου. (Πέμπτη απόγευμα)
"Δημιουργική ανακύκλωση"
Υπεύθυνη προγράμματος: Μαριάνθη Χρυσοπούλου. (Παρασκευή απόγευμα)
"Χαρακτική"
Υπεύθυνος προγράμματος: Γιώργος Πάλλης. (Παρασκευή απόγευμα)
“Κατασκευή κοσμήματος”
Υπεύθυνη προγράμματος: Αναστασία Στεργίου (Παρασκευή απόγευμα)
"Ελεύθερο Σχέδιο"
Υπεύθυνος προγράμματος: Αντώνιος Σαμλίδης. (Σάββατο πρωί)
“Δημιουργική Γραφή”
Υπεύθυνοι προγράμματος: Ομάδα της Παιδαγωγικής Σχολής ΤΕΠΑΕ,ΑΠΘ με συντονιστή τον κ. Ανδρέα Καρακίτσιο. (Κυριακή πρωί)
"Τοπιογραφία της Θεσσαλονίκης "
Υπεύθυνη προγράμματος: Θεοδώρα Λειψιστινού. (οι συναντήσεις θα γίνονται ένα απόγευμα το μήνα)
"Λέσχη Ανάγνωσης"
Υπεύθυνη προγράμματος: Ελένη Τσιτσιμίκλη. (οι συναντήσεις θα γίνονται ένα απόγευμα το μήνα)
Για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να απευθυνθείτε στο Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο, στη διεύθυνση Γ. Βαφόπουλου 3, τηλ. 2310 424132-133 (υπεύθυνοι για τα παιδικά τμήματα οι υπάλληλοι της Παιδικής Βιβλιοθήκης, για τους ενήλικες η  κ. Μαρία Ταβανίδου και για τη Λέσχη Ανάγνωσης και Τοπιογραφία της Θεσσαλονίκης η κ. Ελένη Τσιτσιμίκλη, από 9.00 π.μ. έως 14.00 μ.μ.)